Jak se tam dostat ?

Po letadle,které asi příliš používat nebudete je nejrychlejší a nejpohodlnější přímý rychlík Panonia, který odjíždí každý den z pražského hlavního nádraží ve 23:10. Vlak jede k jihu maďarsko-rumunských hranic a turista musí počítat, že cestou do Aradu stráví přibližně 15 hodin. V Aradu se vyplatí vystoupit a v cestování po Rumunsku pokračovat pomocí levnějších vnitrostátních linek.
Pokud ale chcete jako výchozí bod využít město Oradea, musí v Budapešti přestoupit. K přechodu u Oradey jezdí též Karpatský expres od CK Jenda, jehož služeb jsme k cestě tam využili - za 400Kč nás dovezli z Brna právě k této hranici.
Nejsevernější maďarsko-rumunský přechod je u Satu-Mare a zde bude asi nejlepší jet přes Košice (viz. naše zpáteční cesta).

Ovšem na cestovném se dá také ušetřit. Nejvíce totiž stojí tranzit přes hranice (např. za maďarsko-slovenské po nás chtěl průvodčí doplatit 600 Sk). Hranice se však dají přejít pěšky a tak je možno ušetřit asi polovinu peněz. Na cestu z Prahy do Oradey při této variantě však musíte počítat zhruba dva dny. Trasa pak vypadá následovně:

Výchozí místo Cílové místo Doprava Přibl. čas Cena1
Praha Bratislava Vlak 7 h 245 Kč
Bratislava (Nové Mesto) Štúrovo2 Vlak 3 h 108 Sk
Štúrovo Esztergom Pěšky (bus) + trajekt 1,5 h 20 Ft
Esztergom Budapest Nyugati Vlak 2? h 252 Ft
Budapest Nyugati Biharkeresztes (přes Püspökladány) Vlak 5-6 h 1530 Ft
Biharkeresztes Oradea Chůze (lépe stop) 2-3? h 0

1Všechny ceny jsou z června 1999, jsou pouze orientační a bez záruky.
2Není nutné jet až do Štúrova, ale je možné přejít hranice již v Komárnu (je tam most) a je to určitě lepší varianta.
Tabulka s údaji z roku 1999 převzata ze stránky - zde


Vlaková spojení - jízdní řády na internetu - obzvlášť vhhodné si předem zjistit vlaková spojení

České dráhy - ČD - spojení po čechách a slovensku (např. ověření jízdního řádu Panonie atp.)
Maďarské dráhy - MAV - stránky maďarských drah, lze i anglicky nebo německy
Rumunské dráhy - CFR - velmi dobře udělané stránky rumunských drah. Mají anglickou verzi a předem si můžete zjistit vlaky kterými budete chtít cestovat a přibližnou cenu.


Jak cestovat po Rumunsku ?

Vlaky - asi nejlepší způsob na větší vzdálenosti

Dobré je si zjistit nějaké spoje předem - viz. jejich internetové stránky.
Cestování po rumunsku vlakem je vcelku pohodlné a když jedete tím "správným" vlakem, tak i levné.
Poznali jsme tam tři druhy vlaků:
1) Persoane - modré vlaky, které vypadají jako naše panťáky. Jezdí asi jen na menší vzdálenosti a neplatí se zde žádný příplatek. Jeli jsme v něm jen jednou - nesvítili v něm světla (i když byla tma), průvodčí mezi námi chodil s baterkou a od cestujících co neměli lístek vybíral peníze asi rovnou do své kapsy. Bylo tam celkem rušno a v těchto vlacích člověk pozná jak to v rumunsku "žije"
2) Accelerate - To jsou ty správné vlaky na cestování přes celé Rumunsko. Platí se zde sice příplatek na místenku, ale ten je naprosto minimální (v řádu 10-30 Kč). Cestovali jsme s ním z Brašova do Satu Mare (přes Oradeu)(délka přes 600 Km) a vyšlo nás to celkem na 127000 Lei z čehož příplate byl 12000 lei - tj. cca 230 Kč za cestu přes půl Rumunska.
3) Rapid - Vlaky podobné Accelerátům, s trochu větším komfortem ?? Jsou zde celkem mastné příplatky, které mohou převýšit až cenu samotného lístku. Když jsme cestovali z Oradei do Brašova, tak jsme v Cluji přestupovali z Acceleratu na Rapid, čehož jsme si nevšimli, neznaje taje rumunských železnic. Průvodčí po nás chtěl dost vysoký příplatek (mysleli jsme, že vidí cizince a hned je chce o něco obrat), který jsme odmítli doplatit a tak nás nekompromisně na nejbližžší zastávce vysadil. Další vlak byl ale opět Rapid a tak jsme příplatek stejně doplatili (byl o polovic menší, protože jsme neplatili ve vlaku a taky už jsme něco ujeli). Také jsme zde viděli revizora průvodčích - no to jsem ještě neviděl ani v čechách.

Také jsme se setkali tím, že jsme si chtěli koupit lístek o několik hodin dřív, ale oni nám ho neprodali. Teprve později jsme se dozvěděli, že lístky na určitý vlak se prodávají teprve hodinu před odjezdem daného vlaku z nádraží , ale proč to nevím.
Nakonec o přesnosti rumunských vlaků: jezdili naprosto přesně podle jízdních řádů (asi měli započítané i případné zpoždění :-)).


Autobusy

Autobusy jsou v rumunsku různé, ale všechny předpotopní, takže jen jízda v nich může být zážitek. Může se stát, že na autobusové zastávce nebude jízdní řád - zeptejte se místních kdy to jede. Může se i stát, že autobusovou zastávku nebudete moci nalézt - zeptejte se místních kde je a pak můžete zjistit, že ten autobus staví prostě jen tak na určitém místě u krajnice silnice (no zastávku busu by tam prostě nikdo nehledal).
Cestování je celkem levné - asi 90 km dlouhá cesta do Brašova nás vyšla na cca 65 Kč.


Stopování

Zkoušeli jsme to, ale nic se nám stopnout nepodařilo - nejsme asi příliš zdatní stopaři. Akorát na zpáteční cestě se nám podařilo stopnout v maďarsku autobus, ale tam se samozřejmě platí...


Turistika - klasických turistů s krosnami jsme zde příliš nepotkali. Není to zde asi tolik rozšířené, nebo se každý v těch rozlehlých horách úplně ztratí...

Turistické značení - dle průvodce olympia (což celkem přesně pasuje)

Většina turistických cest je značena. Jsou zde zavedeny čtyři druhy tvarových značek - pás, bod, kříž, trojúhelník a tří barvy - červená, modrá a žlutá. Ukazatelé jsou obvykle masívní železné šipky se směrovými údaji v hodinách, nátěr na nich však nebývá pravidelně obnovován, a proto mohou být nečitelné. Na holých úsecích hřebene se užívají k vyznačení směru pruhované železné tyče. Zvlášté v méné navštévovaných oblastech však bývají dtouhé úseky velmi nepřehledné značené či značení zaniká docela, je zde nutno postupovat velmi opatrně a využívat všech možností k orientaci v terénu, Proto se doporučuje vzít s sebou do hor i busolu.