O místech, kterými jsme prošli

Malá Fatra
z encyklopedie: Pohoří na sz. Slovensku mezi Žilinou a Martinem, rozdělené údolím Váhu na jižní a severní část; nejvyšší hora Veľký Kriváň - 1709 m. Severní část (tkz. Kriváňská Fatra) je od roku 1988 Národním Parkem Malá Fatra o rozloze 198 km2. Nachází se zde vápencové a dolomitové útvary Boboty, Sokolie, Tiesňavy (Vrátna dolina). Porostem jsou bukové a jehličnaté lesy, na vrcholkách horské hole s klečí.
turistika: Kriváňská Fatra, kde jsme byli stojí určitě za návštěvu. Hezké prý jsou Tiesňavy u Terchové a Šútovská dolina se svou dominantou Šútovským vodopádem je též hezká. Hlavní hřeben je na vrcholkách holý a jsou z něj krásné výhledy. Línější typy se tam mohou nechat vyvézt lanovkou. Nejlépší způsob jak se tam dostat je asi vlakem do Martina nebo Kraľovan.

Velká Fatra
z encyklopedie: pohoří na Slovensku mezi Turčianskou kotlinou a řekou Revúcou; nejvyšší hora Ostredok - 1592 m. Od roku 1973 CHKO Velká Fatra o rozloze 606 km2. Krasové tvary a jeskyně, bukové i jehličnaté lesy s původní flórou i faunou.
turistika: Nejsou příliš poznamenané turistikou (alespoň tak nám to připadalo), takže celkem vhodné pro ty co rádi chodí po horách a chtějí potkávat co nejméně lidí. Na pastvinách jsou bačové, kteří poradí s cestou a třeba i prodají kus sýra. Nejlepší výchozí místa ze severu jsou Lubochňa nebo Ružomberok.

Nízké Tatry
z encyklopedie: pohoří na středním Slovensku. Nejvyšší hora Ďumbier - 2043 m. Sedlo Čertovica (1233 m) dělí Nízké Tatry na západní a východní část. Vrcholy jsou žulové a rulové, na svazích vápence a dolomity. Velká část Nízkých Tater je od roku 1978 NP o rozloze 811km2 s dílčími přírodními rezervacemi. Rozsáhlé jehličnaté lesy, horské hole, vzácná flóra a fauna. Rekreační a sportovní střediska.
turistika: Hlavní hřeben je naprosto výborný pro asi týdení trek. Hlavní cesta kudy lidé chodí vede z Donoval do Telgártu (nebo naopak).
Mezi důležitá místa na cestě patří: chata pod Chabencem - spravuje jí klub Slovenských turistů. Správce zde prodává guláš a pivo. My jsme zde spali zadarmo(dobrovolný přípěvek), ale v létě 2000 stálo přenocování již 50Sk. Déle jsou Kamenná bouda na Chopoku (80Sk) a chata M.R.Štefánika (100Sk za noc a informace na tel.00421/867/6195120). Několik kilometrů za Čertovicou směrem na východ je v lese chatka Ramža - přenocování zdarma, ohniště, voda, možnost rozdělání stanu. Poslední co chci zmínit je další nouzová útulna Andrejcová (mezi Kraľovou Hoľou a Veľ. Vápenicou) - stejné možnosti jako na Ramže, akorát to neni v lese. Za návštěvu v Nízkých Tatrách stojí i Demänovské jeskyně.

Slovenský ráj
z encyklopedie: vápencová hornatina na východním Slovensku mezi údolím horního Hornádu a Hnilce. NP Slovenský ráj byl založen roku 1988, rozloha 198 km2. Hluboké kaňony, vodopády, jeskyně, smíšené lesy a pestrá květena a zvířena.
turistika: Velice atraktivní místo a turisticky také hodně navštěvováno. Nebudu popisovat, protože to se musí projít. Ubytování v kempech: hlavní je Podlesok a pak Kláštorisko a Dedinky. Dobré výchozí místo je Spišská Nová Ves.

Slovenský kras
z encyklopedie: vápencové náhorní planiny na jihovýchodním Slovensku při hranicích s Maďarskem. Typický krasový reliéf, zpřístupněné jeskyně Domnica, Gombasecká, Jasovská aj.. Vzácná teplomilná květena. CHKO Slovenský kras od roku1973 o rozloze 361 km2.
turistika: Slovenský kras je krásná krajina, která by se dala podrobněji projít tak za týden se všemi hlavními dominantami na Slovenském území. Za návštěvu by stála i Plešivecká planina. Dostat se tam dá třeba cestou vlakem do Košic a odtud do Turňi nad Bodvou - a pochod může začít od nejvýchodnější části přes Zádielskou dolinu.


Deník naší cesty s fotografiemi

Citace z Encyklopedického Slovníku vydaného r.1993